O Galerii
Galerie Josefa Adamce
Podle textu Milana HorákaGalerie Josefa Adamce se nachází ve druhém patře pražského domu Obce křesťanů v ulici Na Špejcharu. Není to však jen galerie, ale také prostor pro konání kulturně a duchovně zaměřených akcí nejrůznějšího druhu – přednášek, seminářů, kursů, konferencí, koncertů aj. Náplní činnosti galerie jsou především expozice děl umělců hlásících se ke křesťanské spiritualitě.
Jméno galerie připomíná Josefa Adamce, kněze Obce křesťanů, který 62 let, z toho velkou část v dobách zákazu a pronásledování, duchovně spravoval pražský sbor Obce křesťanů. Po obnovení její veřejné činnosti v roce 1990 stačil předat své dílo do rukou mladších následovníků a přestěhovat se do nově zakoupeného domu Obce křesťanů na Špejcharu, kde v roce 1995 zemřel.
Hlavním iniciátorem galerie a zároveň vlastníkem domu, v němž se galerie nachází, je Obec křesťanů. Cílem Obce křesťanů je duchovní obnova naší společnosti. Obec křesťanů je otevřené společenství, které nemá věroučná ani mravoučná dogmata; jejím ideálem je svobodný člověk, který si na základě vlastního poznání pozemské i božské skutečnosti sám vytváří své názorové i mravní přesvědčení. Možná si položíte otázku, zda by nebylo přínosnější místo kultury poskytovat charitu. Dnešní společnost je zaměřena především na hmatatelné hodnoty, na tělesnou skutečnost. Pomoc ve hmotné nouzi se proto zdá být důležitější a zásadnější. My jsme však přesvědčeni, že každá hmotná nouze je jen důsledkem nouze duchovní; čím více je společnost prodchnuta opravdovou kulturou, tím schopnější a samostatnější jsou její členové, tím méně vzniká mezilidského trápení, tím méně lidí se ocitá na okraji. Výsledky naší práce možná nejsou tak zřejmé jako výsledky přímé charitativní činnosti. Neprojevují se také hned. Ovšem tím, že dnes usilujeme o to, aby ve společnosti žilo co nejvíce opravdové kultury – ať už na poli umění, mezilidských vztahů nebo osobní cesty – pracujeme na tom, aby v budoucnu bylo přímé hmotné pomoci potřeba méně. Charitativní činnosti se samozřejmě neuzavíráme. Prostory Galerie jsou však svou dispozicí vhodnější pro účely výše popsané. S charitou se v nich setkáte v tom smyslu, že občas hostí též akce různých charitativně zaměřených organizací a iniciativ, kursy pro pracovníky v těchto oblastech, konference zabývající se sociální a rozvojovou pomocí apod.
Dům, v němž sídlí Galerie, byl postaven roku 1905 podle návrhu architekta Josefa Zascheho na objednávku sochaře Karla Wilferta. Říkalo se mu proto Wilfertova vila, nebo také Modrá vila podle šedomodré omítky a modré barvy okenních rámů, dveří a plotu (tuto barvu je dodnes možno vidět na ornamentech ve výši horního patra a na slunečních hodinách). O několik let později se vila ocitla ve vlastnictví grafika Richarda Teschnera, který ji ovšem také po několika letech prodal dále. Mezitím byla provedena přístavba zadního křídla. Po nástupu bolševické moci byl dům znárodněn a využívala jej Správa služeb diplomatických sborů. Po roce 1990 byl restituován dědičce předchozího majitele a od ní koncem roku 1992 zakoupen Obcí křesťanů. V následujících dvou letech prošel celkovou rekonstrukcí, kterou v roce 1995 završilo zasvěcení kaple svatého Jana, vestavěné do rozšířené přízemní části domu.